Головна сторінка
Зараз в еф╕р╕ 01:16

23:05

Монастир пророка Іллі (м. Одеса)

23:00

Молитва Небесним силам

22:05

Повертаючи любов, сурдопереклад

22:00

Молитва Ангелу-Хранителю

21:25

Літопис. Відлуння епох

21:15

Територія добра

21:00

Літопис

20:30

Громадянська позиція

20:20

Дивосвіт

20:10

Вечір у Шишкиному лісі

20:00

Добре слово

19:50

Повість минулих літ

19:40

Територія добра

19:30

Літопис

19:15

Румунська обитель полтавського старця

19:00

Духовні бесіди з професором О. І. Осиповим

18:30

Церква і суспільство

18:25

Духовні пісні. О. Гречанінов Сугуба єктенія

18:10

Житія святих. Стефан Великий

18:05

Лавра Небесна

18:00

Євангеліє на кожен день та думки Святителя

17:40

Слово Пастиря

17:00

Уроки богослов'я. Історія Православ'я на Русі

16:45

Літопис

16:35

Людина праці. І світанкова зірниця засяє у серці

16:30

Повість минулих літ

16:20

День у Шишкиному лісі

16:15

Казки та історії

16:05

Добре слово

16:00

Дивосвіт

15:50

Образ доброчинності

15:25

Брати Озюменки. Симфонія форми

15:15

Територія добра

15:05

Літопис

15:00

Молитва про примноження любові

14:45

На полі козацької слави

14:00

Місце під сонцем. Полковник Валерій Кур - київський комісар Каттані

13:30

Розкажи нам, вулице! Золотоворітська

13:00

Джерело мистецтв

12:45

Літопис

12:40

Лавра Небесна

12:35

Автограф. Рідна земля Василя Симоненка

12:20

Козацькі могили

12:10

Територія добра

12:05

Образ доброчинності

12:00

Євангеліє на кожен день та думки Святителя

11:15

Місце під сонцем. Ольга Харлан. Танець із шаблею

11:00

Слово Пастиря

10:50

Літопис

10:35

Фрески церкви Спаса на Берестові, сурдопереклад

10:10

На незабудь (Д. Яворницький), сурдопереклад

10:05

Лавра Небесна, сурдопереклад

09:30

Будьте здорові!

09:25

Територія добра

09:05

Православний вісник

09:00

Молитва за мир в Україні

08:50

Пісня Богородиці

08:35

Слово Пастиря

08:05

Уроки богослов'я. Історія Православ'я на Русі

08:00

Євангеліє на кожен день та думки Святителя

07:50

Територія добра

07:45

Ранок у Шишкиному лісі

07:35

Добре слово

07:30

Дивосвіт

07:20

Сідлайте коней

07:05

Літопис

07:00

Молитва перед початком доброї справи

06:40

Хітон Господній (Грузія, храм Светіцховелі)

06:35

Літургія св. Іоанна Златоуста

06:10

Свято в Рильському монастирі (Болгарія)

06:05

Лавра Небесна

06:00

Молитва Оптинських старців

05:40

Історія старозаповітного Єрусалима

05:05

Земля заповідна. Житомирське полісся

05:00

Молитва Отче наш

04:40

Житія святих. Преподобний Феодосій Печерський, сурдопереклад

04:10

Про що говорять руїни Херсонеса, сурдопереклад

04:00

Житія святих. Марія Магдалина, сурдопереклад

03:25

Безмовна проповідь

03:15

Кришталевий храм

03:00

Сила тяжіння (М. Лисенко)

02:35

З іменем Святителя (канонізація свт. Іоасафа)

02:10

Дерев'яні храми: вічний монолог

02:05

Автограф. Мотиви Малоросії (М. Гоголь)

02:00

Житія святих. Святитель Іоасаф Бєлгородський

01:40

Відродитися до нового життя (Успенський собор Києво-Печерської Лаври)

01:00

Місце під сонцем. Олександр Філь

00:10

Драгалевський монастир (Болгарія)

00:00

Прості істини

Останні новини

Укра╖нська Церква на порядку денному всеправославного д╕алогу. ╤нтерв’ю Блаженн╕шого Митрополита Онуфр╕я

09.02.2016

 ╤нформац╕йно-просв╕тницький в╕дд╕л УПЦ публ╕ку╓ ╕нтерв’ю Блаженн╕шого Митрополита Онуфр╕я про укра╖нську тему на Всеправославн╕й нарад╕ в швейцарському м╕ст╕ Шамбез╕.

Напередодн╕ неперес╕чно╖ церковно╖ под╕╖ – Всеправославного Собору, який ма╓ в╕дбутися вл╕тку цього року на остров╕ Крит, в прес╕ з’явля╓ться чимало чуток про проблеми, як╕ вже понад 1200 рок╕в заважають вс╕м православним патр╕архам, з╕бравшись разом, розглянути важлив╕ питання церковного життя. З багатьох причин в╕д укра╖нсько╖ тематики багато в чому залежить принципове питання – чи в╕дбудеться цей Собор у 2016 роц╕. Що ж цей всеправославний форум принесе для укра╖нського Православ’я? Як╕ чинники будуть визначати тра╓ктор╕ю розвиту Укра╖нсько╖ Православно╖ Церкви?

Щоб уникнути р╕зноман╕тних спекуляц╕й, ╤нформац╕йно-просв╕тницький в╕дд╕л УПЦ звернувся за коментарями до Предстоятеля найб╕льшо╖ конфес╕╖ в Укра╖н╕ – Блаженн╕шого Митрополита Ки╖вського ╕ вс╕╓╖ Укра╖ни Онуфр╕я. Адже в╕н ╓ безпосередн╕м учасником вс╕х робочих нарад на всеправославному р╕вн╕, як╕ присвячен╕ п╕дготовц╕ до майбутнього Собору.

– Ваше Блаженство! Сьогодн╕ в прес╕ активно обговорю╓ться тема Всеправославного Собору. Важливо, що питання Укра╖нського Православ’я хоча ╕ не в╕дображено у результативних документах наради Предстоятел╕в у Шамбез╕, однак, як в╕домо з джерел, активно на н╕й обговорювалося. Свят╕йший Патр╕арх Кирил нещодавно на Арх╕╓рейському Собор╕ у Москв╕ пов╕домив, що Константинопольський Патр╕арх Варфолом╕й у присутност╕ вс╕х ╕нших Предстоятел╕в, цитую, «пооб╕цяв, що ан╕ п╕д час, ан╕ п╕сля Всеправославного Собору не буде вживатися жодних зусиль для того, аби легал╕зувати розкол в Укра╖н╕, або для того, щоб в односторонньому порядку надати комусь автокефал╕ю». Зрозум╕ло, що ця заява викликала шквал емоц╕й у представник╕в «Ки╖вського патр╕архату». Можна сказати, вона «поставила хрест» на вс╕х ╖хн╕х спод╕ваннях легал╕зувати себе методом пол╕тичного тиску. Тому сьогодн╕ ми чу╓мо спроби заперечити цю заяву, або довести, що вона ╓ нев╕рною ╕нтерпретац╕╓ю сл╕в Патр╕арха Варфолом╕я. Оск╕льки Ви особисто були присутн╕ на вс╕х зас╕даннях наради Предстоятел╕в у м╕ст╕ Шамбез╕, чи могли б Ви уточнити, як саме там прозвучали слова Патр╕арха Варфолом╕я про долю укра╖нського церковного розколу?

– У Швейцарському м╕ст╕ Шамбез╕ п╕д час Синаксису Предстоятел╕в ╕ представник╕в Пом╕сних Церков було п╕днято багато питань, що мають загальноцерковне значення. Це т╕ виклики, як╕ постали перед ус╕ма православними християнами земно╖ кул╕. Також було обговорено ╕ питання щодо розколу, який ╕сну╓ в Укра╖н╕. Патр╕арх Варфолом╕й оф╕ц╕йно заявив, що в╕н визна╓ в Укра╖н╕ лише одну Церкву, яка назива╓ться Укра╖нською Православною Церквою, ╕ яку доручено очолювати мо╓му недосто╖нству. Була розмова ╕ на рахунок чуток, що немовби п╕сля Всеправославного Собору Константинопольський Патр╕арх ма╓ нам╕р прийняти в свою юрисдикц╕ю тих людей, як╕ в Укра╖н╕ перебувають у розкол╕. Патр╕арх Варфолом╕й заявив, що н╕ до Собору, н╕ п╕д час Собору, н╕ п╕сля Собору, в╕н цього робити не буде. Р╕ч у т╕м, що майже в кожн╕й Церкв╕ ╓ розкольники. Розкол в Укра╖н╕ давно виклика╓ занепоко╓ння. Але ╕ у Константинопольському Патр╕архат╕ теж ╓ розкольники. ╢ т.зв. Турецька православна церква, що склада╓ться з турк╕в, як╕ прийняли Православ’я. Вони хочуть в╕д Константинопольського Патр╕арха автоном╕ю – не автокефал╕ю, а автоном╕ю – однак в╕н ╖м не нада╓ ╖╖. Церкви Америки теж просили автокефал╕╖ у вс╕й сво╖й повнот╕. Тобто ╕ Американська Православна Церква, ╕ екзархат Константинопольського Патр╕архату в Штатах, ╕ ╕нш╕ православн╕, як╕ присутн╕ на Американському континент╕ вже давно просили, щоб ╖х об’╓днали в одну Церкву ╕ надали статус автокефал╕╖. Константинопольський Патр╕арх н╕чого для цього не зробив – навпаки, в╕н зм╕нив тих сво╖х екзарх╕в, як╕ п╕дтримували ╕дею створення в Америц╕ автокефально╖ Церкви, що об’╓днувала б вс╕х православних. ╢ проблема з Православною Церквою Македон╕╖, яка в╕дкололася в╕д Сербсько╖ Православно╖ Церкви. Б╕льш╕сть православних Македон╕╖ намагаються отримати автокефал╕ю в╕д Сербсько╖ Православно╖ Церкви, але н╕хто ╖м ╖╖ не нада╓. Тому п╕д час обговорення цього питання один з арх╕╓ре╖в, як╕ представляли на нарад╕ грецьк╕ Церкви, заявив, що автокефал╕ю сьогодн╕ не можна надавати н╕кому з розкольник╕в, бо це стане заохочувати до розкол╕в, ╕ не буде корисним для ╓дност╕ вс╕╓╖ Православно╖ Церкви.

– Нещодавно американська агенц╕я First Things опубл╕кувала коментар╕ радника з еколог╕чно╖ проблематики Костантинопольсько╖ Патр╕арх╕╖ арх╕диякона ╤оанна Хр╕савг╕са, у як╕й в╕н не циту╓ Патр╕арха Варфолом╕я, однак, намага╓ться спростувати пов╕домлення Патр╕арха Кирила про об╕цянку Константинопольського Патр╕арха. Зокрема, за його верс╕╓ю, Патр╕арх Варфолом╕й, цитую, «п╕дкреслив сво╓ ╕сторичне право в╕дпов╕дати на звернення та питання православних в╕руючих в Укра╖н╕, як «доч╕рньо╖ Церкви» Константинополя». Що малося на уваз╕ п╕д ц╕╓ю розмитою тезою у контекст╕ вс╕╓╖ розмови про укра╖нське Православ’я?

– На початку Константинопольський Патр╕арх у вузькому кол╕ сп╕врозмовник╕в запевнив, що не буде легал╕зувати розкольник╕в в Укра╖н╕. Але наступного дня Свят╕йший Патр╕арх Кирил попросив Патр╕арха Варфолом╕я п╕дтвердити сво╖ слова у присутност╕ вже вс╕х Предстоятел╕в Православних Церков. Його об╕цянки було оф╕ц╕йно озвучено, ╕ Константинопольський Патр╕арх Варфолом╕й не заперечив жодного слова. В╕н не в╕дмовився в╕д того, що говорив напередодн╕. Трохи згодом Патр╕арх Варфолом╕й додав, що до складу Константинопольсько╖ Патр╕арх╕╖ входять укра╖нськ╕ ╓парх╕╖ у П╕вн╕чн╕й Америц╕ ╕ Канад╕. ╥х ╓пископи мають сильн╕ нац╕ональн╕ почуття ╕ вони хочуть в╕дв╕дувати сво╖х родич╕в в Укра╖н╕ – тому В╕н не може заборонити ╖м цього. Але вони кожного разу п╕сля прибуття в Укра╖ну будуть пов╕домляти про св╕й в╕зит канон╕чну Укра╖нську Православну Церкву ╕ жодних стосунк╕в ╕з розкольниками мати не будуть. Ц╕ слова були оф╕ц╕йною заявою Патр╕арха Варфолом╕я.

– ╤ ще, з Вашого дозволу, одне принципове питання, навколо якого теж виника╓ чимало спекуляц╕й. На нараду в Шамбез╕ були запрошен╕ Предстоятел╕ автокефальних Церков. УПЦ ╓ не автокефальною, а автономною Церквою у склад╕ РПЦ. Виходячи з цього, чи мали Ви на нарад╕ можлив╕сть особисто долучитися до дискус╕╖ навколо укра╖нсько╖ проблематики, ╕ яке сьогодн╕ реальне ставлення Предстоятел╕в до Укра╖нсько╖ Православно╖ Церкви?

– Ус╕ Предстоятел╕ Пом╕сних Церков п╕дтримають нашу Церкву як ╓дину канон╕чну Церкву в Укра╖н╕. Я мав можлив╕сть виступити там ╕ представити позиц╕ю нашо╖ Церкви. Я п╕дкреслив, що Укра╖нська Православна Церква – це Церква, яка охоплю╓ вс╕ рег╕они Укра╖ни, ╕ що вона посл╕довно в╕дстою╓ ╕дею ц╕л╕сност╕ Укра╖нсько╖ держави. Мною неодноразово наголошувалося, що наша Церква не сприйма╓ сепаратизм ╕ робить все можливе, щоб Укра╖на збер╕глася в ц╕л╕сност╕, щоб у н╕й не було н╕яких розкол╕в н╕ на рел╕г╕йному, н╕ на пол╕тичному ╜рунт╕. Представники вс╕х Церков змогли зрозум╕ти позиц╕ю Укра╖нсько╖ Православно╖ Церкви. Разом з тим, н╕хто з присутн╕х не виправдовував д╕╖ розкольник╕в. Бо розкольники – це така категор╕я людей, яка хоче узаконити сво╖ власн╕ амб╕ц╕╖. Вони повинн╕ мати смирення ╕ повернутися в родину Святого Православ’я. Для них двер╕ завжди в╕дкрит╕, треба мати т╕льки бажання. Хот╕в би до цього додати, що ус╕ учасники Синаксису одноголосно засудили таке соц╕альне явище, як етноф╕летизм, тобто нац╕онал╕зм, який розкольники св╕домо використовують, щоб приховувати в╕д людсько╖ уваги сво╖ власн╕ духовн╕ помилки.

– ╤ насамк╕нець, що Ви особисто оч╕ку╓те в╕д майбутнього Всеправославного Собору? У чому його головне значення?

– Сьогодн╕ ми спостер╕га╓мо, як св╕т глобал╕зу╓ться, все б╕льше перетворю╓ться на велику, загальносв╕тову державу, у як╕й пол╕тичн╕ кордони будуть втрачати сво╓ значення. Тому наша Свята, Соборна, Православна Церква дума╓ про те, якою може бути ╖╖ форма орган╕зац╕╖ в цих нових умовах. Я вважаю, що майбутн╕й Всеправославний Собор ╓ одн╕╓ю з перших спроб вибудувати механ╕зми такого соборноправ’я, яке дасть змогу вс╕й повнот╕ Соборно╖ Православно╖ Церкви у майбутньому вир╕шувати вс╕ важлив╕ духовн╕ питання.

Нагада╓мо, п╕д час роботи З╕брання Предстоятел╕в Пом╕сних Православних Церков у Шамбез╕ в с╕чн╕ цього року Свят╕йший Патр╕арх Варфолом╕й в╕тав Блаженн╕шого Митрополита Онуфр╕я як ╓диного канон╕чного Перво╕╓рарха Укра╖нсько╖ Православно╖ Церкви.